Jaunpils novads
               
 
MyCSSMenu Save Document Jaunpils novads
MyCSSMenu Save Document Jaunpils novads
Vai Tu zināji!

Pasaulē ir vairāk nekā 100 pilsētas ar vienādu nosaukumu Jaunpils? Vairāk

Viesatu pagasta bibliotēka

Viesatu pagasta bibliotēkas darba laiks:
P. 8.00-16.00
O. 11.00-19.00
T. 8.00-16.00
C. 8.00-16.00
P. 11.00-19.00
S. - Brīvs
Sv.- Brīvs

Mēneša pēdējā trešdiena Spodrības diena
e-pasts: bibliotēka.viesatas@tukums.lv
tel.: 28352654
Bibliotekāre Sandra Šteina
“Lieldienas gaidot”
12.martā plkst.15.00 skolēnu brīvlaikā Viesatu kultūras namā pasākums “Lieldienas gaidot”. Pasākumu organizē Viesatu pagasta bibliotēka sadarbībā ar Viesatu kultūras namu.

Viesatu pagasta novadnieks kartogrāfs Matīss Siliņš
No 2021.līdz 2025.gadam atzīmējam latviešu grāmatniecības piecsimtgadi. 1525.gadā iespieda pirmo grāmatu latviski, un tas aizsāka latviešu grāmatu kultūras attīstību. Lai izceltu latviešu grāmatniecības daudzveidību, mēs cildinām ar grāmatniecību saistītos novadniekus un mūsu dzimto vietu. Ar šo tēmu ir saistīts arī Viesatu pagasta novadnieks kartogrāfs Matīss Siliņš (1861-1942). Viņš ir nozīmīga 19.gs. beigu un 20.gs.sākuma personība latviešu kultūras vēsturē. Viņš devis savu ieguldījumu literatūrā, folkloristikā, valodniecībā, izdevējdarbībā, kartogrāfijā, etnogrāfijā un c. Šajā izstādē aicinu ielūkoties grāmatās, kurās ir pieminēts Matīsa Siliņa vārds. Bibliotēkā tās ir 35 grāmatas un vecākās grāmatas ir : 1976.gadā izdotā Vitolda Valeiņa “Latviešu lirikas vēsture” un 1984.gadā izdotā L.Labrences grāmata “Jelgavas grāmata.” Jaunākā grāmata ir 2021.gadā izdotā grāmata “100 kartes pirms Latvijas valsts.”

Viesatu pagasta bibliotēkā 2024.gadā abonētā prese
Viesatu pagasta bibliotēkā no 20.decembra -1.februārim var apskatīt izstādi no cikla “Izstādi bibliotēkā veido iedzīvotāji” par tēmu “Enģeļi”.
Viesatu pagasta bibliotēkā no .janvāra -10.februārim var apskatīt izstādi “Viesatu kultūras nama tradīciju ansamblim Viesi -10 gadi ”.
Viesatu pagasta bibliotēkā no 2.februāra -1.martam var apskatīt grāmatu un periodikas izstādi veltītu bērnu grāmatu autorei un ilustratorei Margaritai Stārastei
16.februārī plkst.18.00 Viesatu kultūras namā radoša tikšanās noskaņās, sajūtā un pārdomās ar grāmatas “Pieskārienā “autori Gunu Misāni
Tukuma novada Viesatu pagasta bibliotēkas - Attīstības stratēģija 2022.-2026.gadam PIELIKUMI
Dzejas dienu mēnesis ir klāt
Septembris - Dzejas dienu mēnesis ir klāt. 15.septembrī plkst.18.00, Viesatās pie Laivu piestātnes, runāsim dzeju , padziedāsim- par upi, ūdeņiem un mūsu skaisto dabu. Ja arī Tev ir kāds dzejolis par šo tēmu- atnāc un piedalies pasākumā. Gaidīts būs ikviens, gan dzejas runātājs, gan klausītājs.

“Viesatu pagasts 50.-tajos un 60.-tajos gados”
Viesatu pagasta bibliotēka aicina iedzīvotājus pārskatīt savus foto albūmus un piedalīties foto izstādes veidošanā no cikla “ Fotogrāfija stiprina ģimeni un aktivizē sabiedrību” par tēmu “Viesatu pagasts 50.-tajos un 60.-tajos gados”. Šajos gados notika Viesatu spēkstacijas celtniecība, māju celtniecība, kolhoza “Darba spars” darbība, kultūras dzīve, skolu dzīve, dažādi godi un svētku svinēšana. Šāda cikla foto izstāde notiek jau 14.reizi un katru gadu tiek izvēlēta tēma. Fotogrāfijas, lūdzu, iesūtiet e-pastā biblioteka.viesatas@tukums.lv vai var atnest uz bibliotēku līdz 1.novembrim. Izstādes atklāšana 18.novembrī Viesatu kultūras namā.

Viesatu pagasta svētki!
26.augustā Viesatu pagasta svētki! Atnāc un piedalies dažādās aktivitātēs! Viesatu pagasta bibliotēka aicina izspēlēt izzinošas spēles Viesatu Birzītē no plkst.12.00-15.00. Varēsi salikt puzli, uzzināt interesantus faktus par kurmjiem, bebriem un ežiem - izspēlējot ciparu spēli. Varēsi iepazīt latvju rakstu zīmes izspēlējot knaģīšu spēli. Spēles var spēlēt viens pats, var spēlēt kopā ar ģimeni, var spēlēt kopā ar draugiem.

30.augustā Viesatu kultūras namā notika brīnišķīgs pasākums bērniem "Veram durvis septembrim".

Pasākumā bija jautras un sportiskas aktivitātes un bibliotēkas aktivitāte“Izgatavo un ielaminē savu grāmatzīmi”.

Novadnieks Matīss Siliņš
Viesatu novadpētniecības krātuvē līdz 1.augustam apskatāma tematiska izstāde “Novadnieks Matīss Siliņš ( 1861-1942) un Dziesmu svētki. VI Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos M.Siliņš ir iesaistījies dziedātāju tērpu skiču sagatavošanas procesā un diskusijās par tautastērpiem,VII Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos M.Siliņš darbojies tautastērpu komisijā, bet VIII Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos viņš ir vadījis tautastērpu komisiju. VI Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos izskanēja dziesma jauktajam korim “Romavas ozols” un dziesmas vārdu autors ir M.Siliņš, bet komponists Alfrēds Kalniņš. 1930.gadā M.Siliņš ir sastādījis karti ar nosaukumu “Latvija etnogrāfiski pēc tautisko uzvalku un rotas lietu līdz šim ievāktajiem materiāliem.” Vairāk par M.Siliņu un arī par viņa devumu etno

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija"
“Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrs jau 23. reizi izsludina lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" jauno grāmatu kolekciju. Lieli un mazi lasītāji jauno grāmatu kolekciju varēs vērtēt visu gadu un par viņuprāt labāko grāmatu dot savu atsauksmi. Kolekcijas grāmatas arī Viesatu pagasta bibliotēkā. Plašāk par lasīšanas veicināšanas programmu var lasīt: https://www.lnb.lv/lasisanas-veicinasanas-programma

“Dzejnieku spiets”
3.jūnijā Viesatu pagasta bibliotēka piedalījās literāri muzikālā pasākumā “Dzejnieku spiets” Jaunpilī. Bibliotekāre lasīja dzejoļus par Viesatu upi un aicināja dzejniekus rakstīt iedvesmojoties no Viesatu skaistās dabas. Savu dzeju, no šogad izdotās grāmatas “Vienkārši IR “, nolasīja arī viesatniece Guna Misāne. Pasākumā piedalījās dzejnieki tepat no Jaunpils puses, no kaimiņu novadiem, gan no attālākām vietām Latvijā.Jaunpils Amatu mājā pulcējās Jaunpils un tuvējās apkārtnes tūrisma uzņēmēji.
10.maijā Jaunpils Amatu mājā pulcējās Jaunpils un tuvējās apkārtnes tūrisma uzņēmēji, mājražotāji un nozarē iesaistītas personas. Tikšanās mērķis bija- uzzināt par Jaunpils un Viesatu pagastu pārvaldes un Tukuma tūrisma informācijas centra aktualitātēm tūrisma jomā, savstarpēji daloties ar pieredzi un informāciju. Tikšanās laikā arī Viesatu pagasta novadpētniecības krātuves veidotāja Sandra Šteina, dalījās pieredzē kā vākt, apkopot un popularizēt pagasta vēsturi, kā savākto materiālu piedāvāt iedzīvotājiem, tūristiem, individuāliem apmeklētājiem.

Pārgājienu Viesatas- Struteles baznīca
28.aprīlī Viesatu kultūras nams organizēja pārgājienu Viesatas- Struteles baznīca. Viesatu pagasta bibliotēka šajā aktivitātē piedalījās ar stāstījumu par Struteles baznīcu. Visi varēja apskatīt arī Viesatu pagasta novadpētniecības krātuves materiālus, kurus bibliotekāre Sandra Šteina bija paņēmusi līdz: Struteles baznīca fotogrāfijās dažādos gados, jauniešu iesvētību fotogrāfijas, apsveikumu kartiņas, grāmatas.

"Man ir tikai viena pati sirds"
5. maijā Viesatu kultūras namā notika kultūras nama un bibliotēkas kopīgi organizēts pasākums- veltīts Imantam Ziedonim " Man ir tikai viena pati sirds". Tajā piedalījās Viesatu pagasta bibliotekāre Sandra Šteina, Guna Misāne, Ojārs Vītoliņš, Ilze Rasa, tradīciju ansamblis " Viesi", amatierteātris " Pupuķis" un vēstures un mākslas zinātāja Mārīte Rulle.“Dzejnieks Imants Ziedonis dzīvē un dzejā“
Līdz 1.jūlijam Viesatu pagasta bibliotēkā grāmatu un periodikas izstāde “Dzejnieks Imants Ziedonis dzīvē un dzejā“

“Iekrāsots prieks”
No 15.marta-19.aprīlim Viesatu kultūras namā apskatāma jaunpilnieces Aldas Štolceres gleznu un fotogrāfiju izstāde “Iekrāsots prieks”. Aldas dzimtā vieta ir Strutele un zīmēt viņai patīk jau no bērnības. Alda pati saka: “Kāda laba sajūta, kāda koša doma un stāsts ar piedzīvojumu…iespējams, pat daļa no manis, ir manos krāsu mirkļos un pieskārienos audeklam.” Aldas fotogrāfijās fiksētajos mirkļos varam ieraudzīt gan rakstainas debesis, pirmos pavasara pumpurus, puķes, raibo taureni un krāsainos saulrietus. Izstādes apmeklējums Jums sniegs krāsainu prieka mirkli, labu sajūtu un pozitīvas emocijas. Gleznas iespējams arī iegādāties. Tikšanās ar Aldu 19.aprīlī plkst.12.00 Viesatu kultūras namā."
“Sportiska un izglītojoša pēcpusdiena bērniem”
“14.martā Viesatu novadpētniecības istabā pasākuma “ Sportiska un izglītojoša pēcpusdiena bērniem” ietvaros, notika sarunas par maizi senajās latviskajās tradīcijās . Pasākums notika sadarbībā ar Jaunpils jauniešiem, Viesatu kultūras namu un Viesatu pagasta bibliotēku.”

“Uguns latviskajās tradīcijās”
21.februārī plkst.17.00 Viesatu kultūras namā tematiska pēcpusdiena “Uguns latviskajās tradīcijās”,-sadarbībā ar Viesatu kultūras namu, Viesatu pagasta bibliotēku un Jaunpils jauniešu centru

“Dabas ainavas”
Līdz 13.martam Viesatu pagasta bibliotēkā apskatāma gleznotāja Jāņa Viduča akvareļu izstāde “Dabas ainavas”. Gleznotājs dzimis 1934.gadā Suntažos, bet dzīves nogali pavadījis Dobelē, aizsaulē devies 2002.gadā. Gleznot viņš sācis pēc plaukstu zaudēšanas būdams izsūtījumā Sibīrijā. Savos akvareļos mākslinieks attēlojis dabas ainavas dažādos gadalaikos: ziemu sniegotā mežā, vasaru ziedošā krāšņumā un rudeni daudzkrāsainā spilgtumā. Gleznas iespējams arī iegādāties.

“Vienkārši IR”
15.februārī plkst.13.00 Viesatu kultūras namā radoša tikšanās ar grāmatas “Vienkārši IR” autori Gunu Misāni.

”Fotogrāfija stiprina ģimeni un aktivizē sabiedrību”


Viesatu pagasta bibliotēkas veidotā fotoizstāde no cikla ”Fotogrāfija stiprina ģimeni un aktivizē sabiedrību” par tēmu ’’Senie galdauti, sedziņas un dvieļi’’ līdz 6.martam apskatāma Irlavas pagasta bibliotēkā.
“Gadalaiki”


Viesatu pagasta bibliotēkā līdz 1.martam apskatāma irlavnieka Kaspara Reihmaņa fotogrāfiju izstāde “Gadalaiki”.
Matīsa Siliņa dzimšanas diena


6.janvārī Viesatu pagasta novadnieka Matīsa Siliņa dzimšanas dienas mēnesī (13.01.1861-07.03.1942) izzināsim viņa devumu folkloristikā. Krišjāņa Barona un Friča Brīvzemnieka tautasdziesmu vākumam M.Siliņš kopumā nodevis 170 tautasdziesmas, no kurām 90 ir pierakstītas no tēva māsas Sapas Miķelsones. 19.gs.80.gados Matīss Siliņš novērojis Budēļu gājienus savā dzimtajā pusē Viesatu pagastā, un pats tajos piedalījies. Pasākumā lasīsim M.Siliņa pierakstīto budēļu gājiena aprakstu, skaitīsim viņa savāktās tautasdziesmas un izgatavosim budēļu maskas.  
“Gada balva kultūrā 2022”


“9. decembrī, Šlokenbekas muižā notika Tukuma novada apbalvošanas pasākums kultūras darbiniekiem “Gada balva kultūrā 2022”

"Gada balvu kultūrā 2022" nominācijā “Ieguldījums novadpētniecībā un latviskās dzīvesziņas popularizēšanā” ieguva Viesatu pagasta bibliotēkas vadītāja Sandra Šteina!

Sandra ir mūsu Dainu Tēva un Viesatu pagasta ļaužu vēstures saglabātāja, vietējā kultūras mantojuma popularizētāja un latviskās dzīvesziņa kopēja!

Pateicoties Sandrai, Viesatu pagastā vairāku gadu garumā tiek rūpīgi, radoši un entuziastiski strādāts pie pamatīga apjoma novadpētniecības krātuves izveides par Kr. Baronu, kas dzimis Strutelē, kartogrāfa M. Siliņa darbu un Viesatu pagasta novadpētniecības vēstures krātuves izveides.

Pērnā gada kovidpandēmijas laiks- bija laiks, kurā Viesatu pagasta bibliotēkas vadītāja Sandra noslīpēja pēdējās vēstures liecības krātuves pilnveidošanai un attīstībai, savukārt šis gads ir bijis krātuves popularizēšanas gads ne vien vietējiem Viesatu pagasta ļaudīm, bet arī novadniekiem un viesiem.

Iesāktā novadpētniecības krātuve ir pilnveidota un gaida ciemos Latvijas vēstures lielos un mazos izzinātājus. Bibliotēkas vadītāja uzņem gan ciemos, gan ciemos dodas pati, līdzi ņemot iedvesmas pilnus stāstus skolēniem un citai auditorijai.

Papildus novadpētniecībai tiek veidotas dažādas izstādes iesaistot vietējos iedzīvotājus sava pagasta kultūras tradīciju saglabāšanai.

Ar vislielāko cieņu pret Viesatu pagasta bibliotēkas vadītājas Sandras Šteinas ieguldīto darbu, uzņēmību, latviskās dzīvesziņas kopšanu un uzkrātajām zināšanām, izsakām lielu pateicību un lepojamies par iegūto atzinību!”  
Viesatu pagasta bibliotēkas.
Veidosim Pandēmijas dienasgrāmatu
Viesatu pagasta bibliotēka aicina iedzīvotājus dokumentēt šo pandēmijas laiku, jo mēs esam šī laika aculiecinieki un mūsu atmiņas būs nozīmīga vēstures grāmatas lappuse. Arī mēs varam fiksēt savas sajūtas, kā mainījusies ikdiena dzīvojot COVID-19 pandēmijas laikā. Tas varbūt stāsts, eseja, komentārs , viedoklis, zīmējums, fotogrāfija kas raksturo šajā laikā pārdzīvoto.
Arī pasaulē vadošā kultūras mantojuma saglabāšanas organizācija UNESCO aicina gan dažādas valstiskas institūcijas, gan ikvienu cilvēku būt aktīviem un dažādi iemūžināt un fiksēt šobrīd notiekošo, jo tā būs ļoti noderīga pieredze nākamajām paaudzēm. UNESCO to laika gaitā apkopos un saglabās savā dokumentārajam mantojumam veltītajā programmā ''Pasaules atmiņa''. Viena no Latvijas iniciatīvām, kas ļoti labi sasaucas ar UNESCO aicinājumu, ir Latvijas Folkloras krātuves un žurnāla ''Punctum'' kopīgais projekts ''Pandēmijas dienasgrāmatas'', kad cilvēki ir aicināti rakstīt un sūtīt savas liecības par dzīvi šajā laikā.

Pierakstīsim stāstus
Sadarbībā ar Jaunpils novada biedrību RAC “ Rats” “Darām paši” izstrādāto projektu “Dzimtu stāsti laukos “ tiks apkopoti novada un tuvējās apkārtnes dzīvesstāsti saglabājot lauku vides atmiņas nākamajām paaudzēm. Arī mūsu Viesatu pagasta dzīvesstāsti varētu būt šajā apkopojumā.
Tāpēc, aicinu iedzīvotājus uzrakstīt kādu atmiņu stāstu par savām mājām, vecāku un vecvecāku mājām. Šīm atmiņām ir vēsturiska vērtība, rakstiet vienkāršiem teikumiem, lietojiet valodu, kādā Jūs runājat. Pakavējieties atmiņās, pārcilājiet senus foto albumus, pārlasiet tuvu cilvēku vēstules, kādus atmiņu rakstus, savas dienasgrāmatas. Padomājiet par savām agrākajām dzīves vietām, par cilvēkiem, kas bija Jūsu tuvuma, par darbiem, ko veicāt, par ģimeņu tikšanās reizēm. Atcerieties kādu spilgtu bērnības, jaunības notikumu, skolas gadu epizodi, pirmo izlasīto grāmatu, rotaļlietu, siena grābšanas vai kartupeļu talku, kādu pavisam ikdienišķu piedzīvojumu.

Piedalīsimies izstādes veidošanā
Izstādei no cikla “Fotogrāfija stiprina ģimeni un aktivizē sabiedrību” šogad 10 gadi. Šajā ciklā notikušas šādas fotoizstādes: Senās amatu prasmes un dzīvesveids, Manas liktenslietas, Skolas izlaidums, Viesatu pagasta aktualitātes, Kāds priecīgs, laimīgs un pārsteidzošs mirklis, Svētki, Cilvēki un tehnika, Apģērbs -laikmeta attēls, Toreiz un Tagad. Šogad tēma “Viesatu pagasta mājas 2020.gadā “
Ar telefonu vai fotoaparātu nofotografē savu māju un atsūti fotogrāfiju uz e-pastu biblioteka.viesatas@jaunpils.lv , vai arī vari pats atnākt uz bibliotēku ar nofotografēto materiālu. Vari pievienot arī aprakstu par mājas celšanas gadu, kā radies mājas nosaukums, kādi cilvēki dzīvojuši mājā. Vari fotografēt arī apkārtni ap māju un citas ēkas savā teritorijā. Fotogrāfijas jāiesniedz līdz 1.novembrim un izstādes atklāšana 18.novembrī Viesatu kultūras namā.

Lasīsim grāmatas
Viesatu pagasta bibliotēka aicina iedzīvotājus iesaistīties lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Latvijā tā darbojas 20 gadus un arī Viesatu pagasta bibliotēka tajā piedalās 20 gadus. Tā ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra iniciatīva, ko finansiāli atbalsta LR Kultūras ministrija un vietējās pašvaldības. Programmas mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un rosināt diskusijas par grāmatām, sekmēt augstvērtīgas literatūras izplatību.
Nāc uz bibliotēku un piedalies arī Tu! Vairāk informācijas bibliotēkā un interneta vietnē: www.lasamkoks.lv


www.lnb.lv
Apskatīsim izstādi bibliotēkā
Bibliotēkas telpās var apskatīt viesatnieka jaunieša Arnolda Bezdelīgas zīmējumu izstādi. Īpaši Arnoldam patīk zīmēt mašīnas un traktorus, kā arī mājas un kokus. 12 zīmējumos, kuros zīmuļi rotaļīgi uzbur visas krāsu gammas, mēs redzam Arnolda skatījumu uz pasauli kas viņam ir apkārt.


Apskatīsim izstādi Jaunpils biedrības “Rats” telpās
Viesatu pagasta bibliotēkas veidotā izstāde no cikla “Izstādi bibliotēkā veido iedzīvotāji ‘par tēmu “Senās amatu prasmes un dzīvesveids” apskatāma Jaunpils biedrības “Rats” telpāsViesatu pagasta bibliotēkas Maksas pakalpojumi.

Bibliotēkas vadītāja - Sandra Šteina tel.: 28352654
            Viesatu pagasta bibliotēka dibināta 1921.gadā kā Struteles bibliotēka. Pēc Latvijas Valsts vēstures arhīva izdotās izziņas redzams, ka Strutelē darbojusies bibliotēkas biedrība „Ausma” un 1922.gadā bibliotēkā bijušas 125 grāmatas, bet 1925.gadā 593 grāmatas. No 1954.gada, likvidējot Struteles ciema padomi ,to pievieno Viesatu ciema padomei un bibliotēku nosauc par Viesatu pagasta bibliotēku, kas turpina atrasties Strutelē. 1975.gadā uzceļot Viesatās kultūras namu arī bibliotēkai šeit ir jaunas telpas kur tā atrodas vēl šodien.
             Viesatu pagasta bibliotēkas misija ir : padarīt informāciju tehnoloģiju pieejamību iedzīvotājiem , veicināt bērnos lasītprasmi un jauniešos lasītprieku, un turpināt apzināt, saglabāt un popularizēt vietējo kultūras mantojumu.
Jaunpils novads
AFIŠU STABS


Jaunpils


Jaunpils galerijas FACEBOOK

      
Jaunpils novads

Copyright © Tukuma novads, 2023 Kontaktinformācija Piekļūstamības paziņojums