Jaunpils novads
               
 
MyCSSMenu Save Document Jaunpils pagasts
MyCSSMenu Save Document Jaunpils novads
Vai Tu zināji!

Pasaulē ir vairāk nekā 100 pilsētas ar vienādu nosaukumu Jaunpils? Vairāk

Jaunpils apskates objekti

K.Barona novadpētniecības istaba.
Novadpētniecības istaba izveidota 2010.gadā un atrodas Viesatu kultūras namā. Šī istaba tapa Viesatu pagasta biedrībai „Kamene” sadarbībā ar Viesatu pagasta bibliotēku, piedaloties Jaunpils novada biedrības „Rats” projektu konkursā „Iedzīvotāji veido savu vidi”. Projekta mērķis bija apzināt, saglabāt un popularizēt novadnieka Krišjāna Barona kultūras mantojumu. Istabā apskatāmi materiāli: 9 stendi par tēmu „Kr.Barons un Strutele”,fotogrāfijas, grāmatas par folkloras tēmu, Kr.Barona pamatskolas absolventu atmiņu stāsti, klases žurnāli.

Iespēja izspēlēt dzīvesziņas izzinošas spēles ( "Saliec pareizi tautasdziesmu", " Atrodi latvju zīmes", "Saliec latvju zīmi"" Uzmini mīklas" un c.) Spēļu spēlēšana var notikt Viesatu kultūras nama mazajā zālītē, vasarā laukā pie kultūras nama, arī bibliotēkā.

Kontaktinformācija Sandra Šteina, mob.tel.28352654
Jaunpils pils
Jaunpils pils celta 1301. gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis, ko no visām pusēm ietvēra ūdens. Sākotnēji to apdzīvoja nelielas bruņinieku vienības. Vēlākajos gados pili pārveidoja, izbūvējot lielo aizsargtorni un pārējos stāvus. 1576.gadā pili īpašumā iegūst Reku dzimtas pārstāvis Tīss fon der Reke. Dzimta muižā saimnieko gandrīz 350 gadus.

Pilij ir daudz interesantas detaļas, kas piesaista uzmanību un fantāziju – velna figūra notekcaurules galā, mazās vītņu kāpnītes, viduslaiku pils tualetes balkons, kā arī zālē ir apskatāms marmora cilnis “Madonna ar bērnu”.
Senā bruņinieku pils vēl joprojām savus apmeklētājus pārsteidz ar savu pamatīgumu un tajā esošo viduslaiku auru, kas jūtama ir ne tikai gaiteņos un telpās, bet arī ekskursijās un pasākumos ar viduslaiku personāžiem – mūku brāli Teodoru, pils atslēgu glabātāju un citiem.

Vienā no pils senākajām daļām - bruņinieku ēdamzālē, zem velvju griestiem ir iekārtots Jaunpils pils viduslaiku krogs, kas izsenis krogs ir pazīstams ar saviem viduslaiku mielastiem. Maltīte ir īpaša - tā ēdama gan ar koka karotēm, gan ar rokām.

Jaunpils pils saime piedāvā ne tikai atpūsties brīvdienās, nakšņojot viduslaiku apartamentos vai divvietīgos numuriņos, bet arī rīkot dzīres viduslaiku un mūsdienu stilā kādā no pils zālēm.

Trijos stāvos pils senākajā spārnā izvietots Jaunpils muzejs, kurā var apskatīt ekspozīcijas par pils un apkaimes vēsturiskajiem notikumiem.

Muzeja darba laiks Vasaras sezonā(1.aprīlis-31.oktobris):
P.O.T.C.-10.00-17.00
Pk. S. Sv. -10.00-18.00

Darba laiks ziemas sezonā:(1. novembris -31.marts)
P.-muzejs apmeklētājiem slēgts.
O. T. C. Pk. S. Sv. - 10.00-17.00

Ieejas maksa muzejā:
pieaugušajiem EUR 5.00
skolniekiem (uzrādot apliecību) EUR 3.50
pensionāriem un personām ar invaliditāti (uzrādot apliecību) EUR.3.50
Ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1 - 4 bērni līdz 18 gadiem) EUR 7.00
Ģimenes biļete (1 pieaugušais un 1 - 4 bērni līdz 18 gadiem) EUR 6.00
Pie mums darbojas 3+ karte

Bez maksas muzejā ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem un citu Latvijas muzeju darbiniekiem(uzrādot attiecīgu apliecību)

Muzeja kontaktinformācija:
Muzeja vadītāja: Ieviņa Vītiņa-26276162
Krājuma glabātāja: Inga Beržuka -29791293

www.jaunpilspils.lv
Jaunpils muzejs
Bagāto Jaunpils pagasta kultūrvēsturisko mantojumu un tā liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām glabā Jaunpils muzejs, kas izvietots bruņinieku pils senākajā daļā.

Muzeja ekspozīcijas ir veidotas par Jaunpils pagasta, muižu un Jaunpils pils vēsturi. Apskatāmi ir Livonijas ordeņa piļu – Jaunpils un Dobeles maketi, ieroču un bruņu kopijas, arheoloģiskie atradumi un monētu kolekcija.
Mākslas baudītāji aicināti uz muzeja izstāžu zāli, kurā mainīgās izstādēs apskatāmi gan profesionālo, gan vietējo mākslinieku un amatnieku darbi.

Jaunpils muzejs organizē vēsturisko notikumu atceres, tematiskie pasākumus un katru gadu piedalās starptautiskās muzeju nakts akcijā un Viduslaiku svētkos!

Muzeja darba laiks Vasaras sezonā(1.aprīlis-31.oktobris):
P.O.T.C.-10.00-17.00
Pk. S. Sv. -10.00-18.00

Darba laiks ziemas sezonā:(1. novembris -31.marts)
P.-muzejs apmeklētājiem slēgts.
O. T. C. Pk. S. Sv. - 10.00-17.00

Ieejas maksa muzejā:
pieaugušajiem EUR 5.00
skolniekiem (uzrādot apliecību) EUR 3.50
pensionāriem un personām ar invaliditāti (uzrādot apliecību) EUR.3.50
Ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1 - 4 bērni līdz 18 gadiem) EUR 7.00
Ģimenes biļete (1 pieaugušais un 1 - 4 bērni līdz 18 gadiem) EUR 6.00
Pie mums darbojas 3+ karte

Bez maksas muzejā ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem un citu Latvijas muzeju darbiniekiem(uzrādot attiecīgu apliecību)

Muzeja kontaktinformācija:
Muzeja vadītāja: Ieviņa Vītiņa-26276162
Krājuma glabātāja: Inga Beržuka -29791293

www.jaunpilspils.lv
Jaunpils Amatu māja
2015.gada maijā savu darbību uzsāka Jaunpils Amatu māja audēja amata meistares Velgas Pavlovskas vadībā. Jaunpils audēju darbnīcā ir izvietotas 16 stelles, starp kurām darbojošās ir trizuļu, sviru un sagatavošanas procesā slavenās Viļumsona stelles. Darbnīcas telpās ir apskatāma arī izstāde ar dalībnieču gatavajiem darbiem. Jaunpils audēju kopas dalībnieču darbus atzinīgi ir novērtējuši nozares eksperti, iekļaujot audeklus un rakstaino cimdu pārus XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku Tautas lietišķās mākslas izstādē.
Ikdienā un tematiskos pasākumos Amatu mājā viesus iepazīstina ar aušanas, audēja amata tradīcijām un latviešu kultūrvēsturisko mantojumu. Apmeklētājiem ir pieejama ekskursiju programma, kurā tie tiks iepazīstināti ar aušanu, tās vēsturi Latvijā, steļļu veidiem, auduma tapšanas procesu.

Papildus ekskursijai var piedalīties arī dažādās meistarklasēs bērniem, pieaugušajiem. Īpašs piedzīvojums ir arī Kāzu ekskursija latviskā garā, kurā tiek apskatīts meitas tradicionālais pūrs, vērpti mīlestības pavedieni, bet pirms došanās tālākos ceļos katram pārim tiks pasniegta dāvana saticīgai dzīvošanai.

Darba laiks: no trešdienas līdz sestdienai 10:00 – 17:00, svētdienās 10:00 -16:00.

Ekskursijas vēlams pieteikt iepriekš pa t.+371 28301408 vai +37126101458.

Kontaktinformācija: Jaunpils Amatu māja, t. +371 28301408
Zviedru mūris un viduslaiku sēta “Niedru lija”
Pēc nostāstiem Matiass fon der Reke uz Jaunpili atvedis 300 zviedru kara gūstekņus pēc Salaspils kaujas Trīsdesmitgadu karā (1618 – 1648). Sagūstītos zviedrus viņš nostrādinājis, liekot tiem taisīt lielu akmeņu mūri ar dakstiņu jumtu, kuru mūsdienās vietējie dēvē par Zviedru mūri. Daļa no tā ir saglabājies līdz mūsdienām.

Mūra iekšpusē ir izvietota viduslaiku sēta “Niedru lija”, kurā tiek piedāvātas atraktīvas izklaides viduslaiku garā - loka šaušana, šaušana ar arbaletu, cirvja un šķēpa mešana, monētu kalšana un citas izklaides. Katrs var piemērīt bruņinieku bruņas, paņemt rokā zobenu, nofotografēties ar kaujas cirvi un bruņu cepuri!
Viduslaiku garā “Niedru lijas” sētas piedāvājumā ir izveidotas tematiskās programmas : tūristu grupām - "Bruņinieku skola", jaunlaulātajiem - “Bruņinieku kāzas”, uzņēmumiem - “Viduslaiku sporta spēles” un citi piedāvājumi, kas pieejami ir arī izbraukumā.

Viduslaiku sēta “Niedru lija”, t: +371 26336513, e.: info@viduslaikos.lv, www.viduslaikos.lv

Darba laiks: pēc pieteikuma.
Jaunpils baznīca
Par baznīcas celtniecības laiku uzskata laika posmu no 1592. gada līdz 1938. gadam. Turpmākajos gados notika baznīcas iekštelpu iekārtošanas darbi. Tornis celts 1750. gadā. Galveno dekoratīvo akcentu Jaunpils baznīcā veido greznais altāris un kancele (1648). Abi ir iekļauti valsts nozīmes mākslas pieminekļu sarakstā kā vērtīgi XVII gs. dekoratīvās mākslas priekšmeti.

Jaunpils baznīcas altāris un kancele ir viens no greznākajiem baznīcu iekārtojuma ansambļiem Kurzemes luterāņu baznīcās. Baznīcas zvans (1760.g.) ir unikāls ar vienu no saviem rotājumiem – kailas sievietes figūru, kas atspiedusies pret miroņgalvu. Tas ir vienīgais tāda veida rotājums visā pieejamā informācijā par zvaniem.
2001. gadā, pēc draudzes lūguma tika uzsākta altāra retabla restaurācija, bet aktīva restaurācija sākās 2009. gada beigās. Necerēti īsā laikā – piecos gados, Ilgas Galviņas restaurācijas darbnīcā Rundālē tika restaurētas visas saglabājušās konstruktīvās detaļas un dekoratīvie kokgriezumi. No jauna ir izgatavota viena jauna skulptūra, kā arī altāris ieguvis divas jaunas altārgleznas – P.Ārtsena gleznas "Golgāta" kopiju un nezināma 17.gs. gleznotāja gleznas "Augšāmcelšanās" gleznotāja Andra Začesta gleznotu kopiju. Baznīcā skatāma Kārļa Ieviņa altārglezna.

Baznīca ir ne vien svarīgs akcents Jaunpils vēsturiskā centra ainavā, bet arī 16 – 17 gs. mijas arhitektūras paraugs.

Darba laiks: pēc iepriekšēja pieteikuma

Kontaktinformācija: Jaunpils Evaņģēliski Luteriskā draudze, t. 29299694; 29162442

www.jaunpilsbaznica.lv
Baronu kapliča
19. gadsimtā norisinājās muižas apkārtnes labiekārtošana un 1864.g. blakus baznīcai tika izbūvēta Reku dzimtas kapenes – grezna, pa pusei zemē iegremdēta velve, kuru ietvēra parka apstādījumi. 20.gadsimta 90.gados kapliča tika atjaunota.

Blakus kapenēm ir smilšakmens kapa plāksne F.V. Rekem ar iegravētu ģerboni un vairākas marmora plāksnes barona ģimenes locekļiem.
Jaunpils parks
Jaunpils muižas ainavu parks sākts veidot jau 18. gadsimtā baronu fon der Rekes valdīšanas laikā. Nostāsti vēsta, ka barons kokus dārzniekam licis stādīt tā, lai veidotos Rekes dzimtas ģerbonis, kokiem plaukstot pavasarī. 1887.g. “Latviešu Avīzēs” tika rakstīts: “Jaunpils parkā skunstdārznieks pēc barona Rekes pavēles daudz jaukumu izdarījis.” Visur veduši grantēti celiņi. Parkā atrodas interesanti apskates objekti – akmens darināts tiltiņš, kurā iegravēts gada skaitlis un monogramma G.A. v. d. R. – 1905.
Parks ir valsts nozīmes 19.gadsimts vidus arhitektūras piemineklis. Parka teritorijā atrodas vairāki dižkoki un mīlestības akmens (kādreiz iecienīta jaunpilnieku tikšanās vieta). Vecāki cilvēki šo akmeni atceras no 1913.g.

Parkā 2009. gada vasarā uzcelta jauna estrāde, kurā vasarās notiek zaļumballes un koncerti.
Jaunpils ūdensdzirnavas
Parkā atrodas arī Jaunpils ūdensdzirnavas, kas celtas 1802.(1803.) gadā. Dzirnavas cietušas1905. gada nemieru laikā, kad tās tika nodedzinātas. Vēlāk tās tika atjaunotas un turpināja darboties.

Dzirnavas ir iekļautas valsts arhitektūras pieminekļu sarakstā. Mūsdienās pilnībā ir saglabājušās visas iekārtas. Tās var raksturot kā apstājušās, reāli strādājušas dzirnavas.
Mīlestības dzirnavas
Pirmās vēja dzirnavas celtas 1803. gada un esot bijušas no koka. 1837. gadā to vietā uzceltas mūra dzirnavas , ko jaunpilnieki nodēvējuši par “Mīlestības” dzirnavām.

20.gadsimta 40. gados tās ir mēģinātas nojaukt. Vecie mūri izrādījušies tik izturīgi, ka, neskatoties uz sprāgstvielu pielietošanu, nojaukšanas darbi ievilkās turpat trīs nedēļas. No dzirnavām tagad vairs ir palikusi tikai laukakmeņu kārta.
Jaunpils muižas saimnieciskā apbūve
Pamatīga muižas apbūve pastāvēja jau 17.gadsimtā, bet vairāk par muižas kompleksa veidošanos ir zināms no 19. gadsimta. Centrā bija izveidojies plašs saimniecības komplekss – laidars ar staļļiem, klēts, vāguzis, alus darītava, degvīna dedzinātava, vēja un ūdens dzirnavas.

Līdz ar Jaunpils pili 1905. gadā tika nodedzinātas vairākas saimniecības ēkas – degvīna darītava, staļļi, labības šķūņi u.c. 20.gadsimta sākumā tika atjaunota gan pils, gan saimniecības ēkas.
No 1912. gada barona staļļos audzēja Anglera tīrasiņu šķirnes lopus. Jaunuzceltās kūts ēkas galā par godu bojā gājušajam sugas bullim tika piestiprināta no māla veidota liela buļļa galva, kas gan šobrīd vairs nav apskatāma.

Līdz mūsdienām ir saglabājušās – zirgu stallis, kalpu mājas “Zemdegas”, šķūņi ar Reku dzimtas piederības zīmēm. Kādreizējām muižas ēkām šobrīd ir cits pielietojums.

Bijušajā Ezerkrogā iekārtota Latvijas pasta nodaļa un veikals “TOP”.
Muižas kalpu māja “Zemdegas”
Pateicoties tam, ka 1921. g. muižas centrs netika sadalīts, muižas māja ir saglabājusies. Kalpu māja celta pēc viena šablona – gara kazarmveidīga. Gaitenis gāja no viena gala līdz otram. Kopējs arhitektūras ansamblis ar saimniecības pagalmu, kuru no trim pusēm apjož apaļu laukakmeņu mūrēta siena. Redzamas vārtu stabu un saimniecības ēkas atliekas.
Atpūtas un izklaides laukums
Jaunpils centrā ozolu paspārnē Līvmaņa parkā ir izveidots atpūtas un izklaides laukums visiem vecumiem. Mazajiem bērniem ir pieejams rotaļlaukums, bet pārējiem ir iespēja vingrot un pārbaudīt spēkus āra trenažieros. Turpat blakus lielāko ozolu zaros ir iekārta bumbiņšūpoles.
Jaunpils pienotavas firmas veikals
Turpat blakus Jaunpils pienotavai, izveidots neliels firmas veikaliņš, kurā ikviens Jaunpils apmeklētājs var nopirkt pienotavas produkciju, veikaliņā var iegādāties, visdažādākos sierus, biezpienu, krējumu, pienu un vēl daudzus citus labumus ko izgatavo no piena.
Gļeba Panteļejeva skulptūra
Jaunpils centrā ir izvietota Gļeba Panteļejeva skulptūra, kas radīta Annas Ahmatovas izrādei - rekviēmam «Melns par sarkanu». Tā ir tikai viena daļa no kompleksa, kas tika izmantots kā skatuves dekorācija. Skulptūra uzstādīta 2002. gadā.
Ozols
Vācijas ķeizara Vilhelma II 1914. gadā stādīta ozola atvase, kas atrodas ceļa malā, dodoties pa Jaunpils – Annenieku ceļu.
Jaunpils novads
AFIŠU STABS


Jaunpils


Jaunpils galerijas FACEBOOK

      
Jaunpils novads

Copyright © Tukuma novads, 2023 Kontaktinformācija Piekļūstamības paziņojums